Poptávka po obnovitelných zdrojích, zvyšující se ceny energií, požadavky na nezávislost na napájecí síti a další aspekty, zvyšují mimo jiné poptávku po fotovoltaických aplikacích. Mezi požadavky na fotovoltaické aplikace patří jejich bezproblémový provoz a zajištění bezpečnosti provozu fotovoltaických aplikací pro okolí, včetně ostatní elektrické instalace. 

K naplnění uvedených požadavků pomáhá také účinná ochrana před přepětím. Zároveň všechny případy fotovoltaických aplikací nelze řešit ideálním způsobem, a vyskytují se případy, kdy je nutné spojovat fotovoltaické panely se systémem ochrany před bleskem (při nedodržení dostatečné vzdálenosti).

Pro uvedené případy společnost SALTEK inovovala ochrany před přepětím (SPD) typu 1 pro DC část fotovoltaické instalace do 1.000 V DC novým typem FLP-PV1000/Y, a zavedením nového typu FLP-PV1500/Y pro instalace do 1.500 V DC. Oba typy se nabízejí také s dálkovou signalizací stavu pod označením FLP-PV1000/YS respektive FLP-PV1500/YS.

Uvedené typy doplňují celou řadu SPD typu 1 pro PV k typu FLP-PV550 V/U(S). V případech nedodržené dostatečné vzdálenosti je potřeba instalovat na DC straně vždy dvě sady SPD typu 1 pro fotovoltaiku (u měniče ale zároveň i u panelů). Na AC straně měniče se použije SPD typu 1.

SPD typu 1 pro fotovoltaiku (FLP-PV…) se také používají u centrálních měničů na DC straně fotovoltaických instalací na volném prostranství.

Vlastnosti FLP-PV1000/Y(S) a FLP-PV1500/Y(S)

  • SPD pro nepříznivé provedení fotovoltaické instalace (nedodržení dostatečné vzdálenosti)
  • Pro PV instalace do 1.000 V DC a 1.500 V DC
  • Podle CLC/TS 51643-32 vhodné pro objekty zařazené do LPL IV, III, II i I
  • SPD pro ochranu centrálních měničů fotovoltaických instalací na volném prostranství
  • Možnost dálkové signalizace stavu

Návrhy na použití přepěťových ochran SPD typu 1 a 2 i SPD typu 2 naleznete v tiskovině Ochrana fotovoltaických systémů.